Supervisory board

The Supervisory Board oversees the course of activities within KWH in the name of the shareholders – Dutch and Flemish water companies. It does this with an eye to the general interest of society, which KWH upholds. The Board consists of five members who, on the basis of their personal backgrounds and thanks to their valuable networks, help determine our course.

The Supervisory Board of KWH consists of the following members:

ir._Pier_Nabuurs Pier Nabuurs
Chair, member Governance Committee
Until 2011, Pier Nabuurs was CEO of KEMA. He was also Interim Chairman of the Energy Top Sector. Mr Nabuurs is as of  July 1, 2018  reappointed until  July 1, 2022. Other positions:

  • Independent advisor and owner of IIW (Independent Industry Watching)
  • Chairman, Supervisory Board, “Oostpool” theatre group
  • Member, Supervisory Board, VieCuri
  • Member, Audit Committee, VieCuri
  • Chairman, Quality and Safety Committee, VieCuri
  • Chairman, Supervisory Board, Neptunus
  • Chairman, Benchmark Commission, Borssele
  • Chairman, STAK Curfs Logistics
  • Member, Investment Committee, Direct Investments, PPM Oost
drs._Erika_Marseille Erika Marseille
Member, chair Audit CommitteeErika Marseille is a financial expert at Höcker Advocaten and formerly held various financial positions in business. Ms Marseille is as of  July 1, 2018  reappointed until  July 1, 2022. Other positions:

  • Independent corporate reporting consultant
  • Supervisory Board, Central Bureau on Fundraising (CBF)
  • Member, Supervisory Board, Netherlands Helsinki Committee
  • Member, Foundation for Annual Reporting
  • Member, Audit Committee, Transparency International
Arjen van Tunen
Member
Arjen van Tunen (1958, NL) is CEO of Keygene N.V..  Mr. Van Tunen is has been appointed until July 1, 2020.
Other positions:

  • Board member EuropaBio
  • Board member FoodValley
Lambert Verheijen
Member, member Audit Committee
Lambert Verheijen is chair of the Aa and Maas water board, and as such chair of the General Board and the Daily Board. Mr. Verheijen has been appointed until July 1, 2023. Other position:

  • Member Dutch Senate (until June 1, 2019)

Downloads

RvC-reglement 2015
Retirement rota as of 1 July 2020
Reglement Governancecommissie 2015
Reglement Auditcommissie 2014
Profielschets RvC-reglement 2019